Ana Sayfa » Sözlük » Dubstep Nedir? Dubstep Ne Demektir? Anlamı ve Dubstep Müziği

Dubstep Nedir? Dubstep Ne Demektir? Anlamı ve Dubstep Müziği

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Dubstep Nedir? Dubstep Ne Demektir? Anlamı ve Dubstep Müziği” başlıklı yazımızda Dubstep nedir, Dubstep ne demektir, Dubstep kelimesinin tanımı, Dubstep müziği nedir gibi Dubstep hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Dubstep Tanımı

Dubstep, İngiltere’nin Güney Londra bölgesi kökenli elektronik dans müzik türüdür. 2000’li yılların başlangıcı ile birlikte tekno müziğin eşliğinde jungle, dub ve reagge ile karışması sonucu oluşmuştur. Sabit bir ritimi yoktur ve karışan bu müzikler beynin ritim algılama sistemini fazlasıyla yormaktadır. Müziği gerçek anlamda dinleyen insanlar notalar ve ritimler arasında sıkışarak bir görüntünün ileri geri titreme haline benzer şekilde yada robot gibi oynamak isteyebilirler.

dubstep

Sponsorlu Bağlantılar

Bu müzik türünde başka bir hususta hızlı ritimleri yavaşlatıp yavaş ritimleride hızlandırarak birbirine mixlemektir. Böylece çok farklı hisler yaratmaktadır. Bu tür müziklerin doğuşunda değişen müzik tarzlarının birleşmesi vardır. Öyle ki birçok dinleyici prodigy nin şarkılarında da benzer tadlar alabilmektedir. Bilinmesi gereken başka bir hususta bu şarkılarda özel bir kelime veya cümle bulamayabilirsiniz. Bazıları tamamen müzik üzerinedir. Türkiyede bu müzik türü ile ilgilenen dj ler vardır.

Dubstep Nasıl Ortaya Çıktı?

Dubstep’in nasıl ortaya çıktığını anlayabilmek için 2000’li yılların Londrası’na geri dönmek gerekir. O yıllarda Londra, ‘garage’ adı verilen yeni tür bir elektronik müziğin etkisindeydi. Dizzee Rascal, Wiley, Kano, Crazy Titch gibi sanatçıların öncüsü olduğu ‘grime’ın da etkili olduğu bu günlerde, bahsi geçen iki türü birleştiren yeni bir sound’un da temelleri atılıyordu. Bu yeni tür, dub ve garage’ın bir alt türü olan 2-step’in adlarıyla birlikte anılacak, dubstep olarak adlandırılacaktı. Dubstep popülerliğini Londra’nın gece kulüplerinde yakaladı. Akımın şehre, oradan da dünyaya yayılmasını sağlayan da Big Apple Records dükkanıydı.

Dubstep Nasıl Bir Müzik Türü?

Basların ön plana çıktığı, İngilizlerin ‘wobble’ olarak adlandırdığı aksak ritimleri barındıran, mekanik seslerin de kullanıldığı dubstep, Londra’nın önemli kulüplerinde çalan DJ Hatcha’nın öncülüğünde popülerleşti. Geçtiğimiz aylarda Babylon’da da ağırladığımız Skream ve Benga ile Unicorn Kid, Truth, Kode9, Digital Mystikz, Artwork, Geriom, Warrior Queen, El-B, Zed Bias gibi isimlerin de popülerleşmesini sağlayan dubstep’in son dönemdeki yıldızı ise Skrillex. Bu arada Skream, Benga ve Artwork’ten oluşan Magnetic Man adlı grubu da listeye eklemekte fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Dubstep Nedir? Dubstep Ne Demektir? Anlamı ve Dubstep Müziği" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (1)

  1. Melih dedi ki:

    Dubstep çok az bilinen bir müzik türüydü son zamanlarda popülerleşti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.