Ana Sayfa » Sözlük » Mutluluk Nedir? Mutluluk Ne Demektir? Anlamı – Eş ve Zıt Anlamlısı, İngilizcesi ve Hakkında Bilgi

Mutluluk Nedir? Mutluluk Ne Demektir? Anlamı – Eş ve Zıt Anlamlısı, İngilizcesi ve Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Özet: “Mutluluk Nedir? Mutluluk Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Mutluluk nedir, Mutluluk ne demektir, Mutluluk kelimesinin tanımı, Mutluluk kelimesinin eş anlamlısı, Mutluluk kelimesinin ingilizce karşılıkları, Mutluluk ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Mutluluk hakkında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Mutluluk Tanımı

Mutluluk kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde aşağıdaki şekildedir;

isim Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, mut (I), ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik
Hele bir de birkaç sünger bulabilse artık mutluluğunun sınırı olmayacaktı.” – Halikarnas Balıkçısı

Mutluluk Eş Anlamlısı ve Zıt Anlamlısı

Mutluluk kelimesini eş anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Mutluluk – bahtiyarlık / saadet / kut / ongunluk

Mutluluk kelimesini zıt anlamlı karşılığı aşağıdaki gibidir;

 • Mutluluk kelimesinin zıt anlamlı karşılığı bulunmamaktadır.

Mutluluk İle İlgili Atasözleri ve Deyimler

Mutluluk kelimesi ile ilgili atasözü ve deyimler aşağıdaki gibidir;

 •  Mutluluk kelimesinin geçtiği herhangi bir atasözü veya deyim bulunamamıştır.

Mutluluk İle İlgili Birleşik Sözler

Mutluluk kelimesi ile ilgili birleşik sözler aşağıdaki gibidir;

mutluluk çubuğu

mutluluk tablosu

Mutluluk İngilizcesi

Mutluluk kelimesinin İngilizce karşılıkları ise aşağıdaki gibidir

 •  Mutluluk – happiness

Mutluluk Hakkında Detaylı Bilgi

Mutluluk, TDK sözlüğünde “bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan doğan kıvanç durumu” olarak tanımlanmakta olup, şimdiye dek sayısız değişik tanımları yapılmış görece ve göreli bir kavramdır.

mutluluk

Sponsorlu Bağlantılar

Mutluluk Kavramı Hakkında Farklı Görüşler

Kimileri mutluluğu maddi alanda, kimileri manevi alanda, kimileri ise hem maddi hem manevi alanda edinilebilecek bir ruhsal hal olarak ele almışlardır. Örneğin, mutluğun manevi alanda edinilebilecek bir hal olduğunu düşünen eski Grek düşünürleri mutluluğu erdemin ödülü olarak değerlendirmişlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Mutluluk hakkında mistisizmde, çeşitli dinlerde ve felsefi ekollerde ortaya konan görüşlerde farklılıklar genellikle şu soruların yanıtlarında toplanmaktadır:

 • Mutluluk bir amaç mı, bir sonuç mu olmalıdır?
 • Mutluluk, manevi değerlere mi bağlıdır, maddi değerlere mi bağlıdır?
 • Maddi değerlerin edinilmesiyle edinilen geçici hal mutluluk kapsamında değerlendirilebilir mi?
 • Mutluluk kişinin diğerleri hakkındaki hareketleriyle ne derecede ilişkilidir, diğer insanlarla birlikte yaşamayan, toplumdan yalıtılmış biri mutlu olabilir mi?
 • Istırap ya da mutsuzluğu tatmamış biri mutlu olabilir mi?

Hormonların Bozukluğu

Vücutta melatonin, serotonin ve endorfin hormonlarının salgılamasının mutluluk üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden kış aylarında daha az salgılanan hormonlar nedeniyle mutluluk oranı sıcak aylara göre daha düşüktür. Kuzey kesimdeki ülkelerde intihar sayısının Ekvatoral kesimlerden fazla olmasının nedeni de budur. İklim değişiklikleri mutluluğu etkileyen faktörlerdendir.

Ruhçu Görüş

Spiritüalist görüşe göre ruhun dünyaya gelme amacı mutlu olmak değil, tekamül etmektir. Mutluluk ise bir amaç değil, bir sonuçtur. Mutluluk maddi değerlerle edinilemez, çünkü maddi değerler geçici olup, bir gün yok olacaklardır. Şu halde gerçek veya devamlı mutluluk, geçici olmayan manevi değerlere bağlı olup, ebediyen yaşayacak olan canlılara duyulan sevgiyle ve diğerkamca hareketlerle yakından ilgilidir. Gerçek mutluluk, başkaları için verilen emeklerin ruhta bıraktığı hazlardır, vazifesini yerine getiren varlığın duyduğu huzur ve sevinç halidir.

Mutluluk Hakkında Anekdotlar

 • Kişinin yaşadıkça memnun ve mutlu olması için gereken şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. (…) Bir insan böyle hareket ederken ‘benden sonra gelecekler acaba böyle bir ruhla çalıştığımı bilecekler mi’ diye bile düşünmemelidir. Hatta en mutlu olanlar hizmetlerinin bütün nesillerce bilinmemesini tercih edecek karakterde bulunanlardır.” (M.K.Atatürk,1937,100 ve 1937,5-277)
 • “(…) Hal böyleyken, insanlar gerçek mutluluk ve kurtuluşu, ancak maddelere tapan nefislerinin hava ve hevesine tutsak olmuş iradelerine göre değer biçtikleri birtakım uydurma kurallardan beklemektedirler. (…) Maddelere ve objelere bağlı mutluluklar, doğal olarak bu cansız şeyler gibi geçicidir (fanidir) ve günün birinde onlar gibi çökecek, yıkılıp gidecek, yok olacaklardır. Fani şeylere bağlı ve onlarla geçerli hiçbir mutluluk devamlı olamaz. Devam eden, ölmeyen bir mutluluk, ebedi (sonsuz) değerlere bağlı ve onlarla geçerli bir mutluluktur. Şu halde hakiki mutluluğun kaynaklarından birini de, ebedi olan canlı varlıklara, özellikle insan ruhlarına duyulan sevgi oluşturur. Çünkü o (sevgi) ebedidir. (…) İnsanın hakiki mutluluğunun ilk kapılarını açansevgi, merhamet, şefkat ve yardım duygularıyla beslenir. Bu duygular mutluluk kapısının en sadık kapıcılarıdır. Bunlar izin vermeden ne gerçek sevgiye ulaşılır, ne de büyük mutluluğun kapıları açılır.” (Neo-spiritüalizm’in kurucusu Dr.Bedri Ruhselman)
 • Bütün mutsuz olanlar, yalnız kendi mutlulukları peşinde koşanlardır. Bütün mutlu olanlar ise başkalarının mutlu olması için çalışanlardır.” (Budizm)
 • Engelleri aşmak, varoluşun en büyük hazzıdır; bunlar ticaret ve iş yaşamındaki maddi şeylerde de olabilir, öğrenme ve bilimsel araştırmadaki düşünsel şeylerde de olabilir; bu engellerle savaşmak ve onları yenmek mutluluk verir.” (Schopenhauer)
 • İnsanın gerçek varlığını bilmesi mutluluk, unutması ise elemdir.” (Sri Nisargadatta Maharaj)
Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:


"Mutluluk Nedir? Mutluluk Ne Demektir? Anlamı – Eş ve Zıt Anlamlısı, İngilizcesi ve Hakkında Bilgi" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.