Ana Sayfa » Öneriler » Osmanlı Devletinde Lale Devri Dönemi

Osmanlı Devletinde Lale Devri Dönemi

Sponsorlu Bağlantılar

Lale Devri Nedir?

Lale Devri Osmanlı Devletinin Gerileme Döneminde yaşanan bir dönemdir. Zevki sefanın yaşandığı bir dönemdir. Avusturya ile 1718 tarihinde yapılan Pasarofça Antlaşması ile başlamıştır. Lale Devrinin yaşandığı dönemde Osmanlı padişahı olarak 3. Ahmet tahta idi. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa ise III. Ahmet’in sadrazamı konumunda idi. Lale Devri dönemi 1730 tarihinde Patrona Halil İsyanı ile sona erdi.

Lale Devri Adını Nereden Almıştır?

Lale Dönemi ismini verilmesinin nedeni, Osmanlı Devletinin bu zevki sefa döneminde İstanbul’da yetiştirilen ünlü “Lale” çiçeğinden alır. Zira bu dönemde İstanbul’da lale çiçeği yetiştirilmekteydi. Bu lale çiçeği zaman geçtikçe dünya çapında meşhur oldu. Bu yüzden bu döneme “Lale Devri” denilmektedir.

istanbul lale

Lale Devri Döneminde Yapılan Islahatlar (İyileştirmeler)

 • Paris,Londra ve Viyana gibi Avrupa başkentlerine geçici elçilik heyetleri yollanmış,böylelikle Avrupayı daha yakından tanıma imkânı sağlanmıştır.
 • Sayid Efendi ve İbrahim Müteferrika Avrupa’dan matbaayı getirmişlerdir.
 • İlk kez çiçek hastalığına karşı aşı uygulanmıştır.
 • İstanbul’daki yangınları önlemek için yeniçerilerden Tulumbacılar adı verilen bir itfaiye ocağı kurulmuştur.
 • Çini atölyeleri açılmıştır.
 • Kağıt fabrikası açılmıştır.
 • Lale Devri’nde sanat alanında görülen en önemli kişi Levni’dir. Asıl adı Abdülcelil Çelebi olan Levni bu devrin en büyük nakkaşıdır.

lale devri

Lale Devri Nasıl ve Ne Zaman Sona Erdi

Halkın büyük bir kısmı zor durumdayken İstanbul’da bazı devlet büyüklerinin rahat bir yaşam sürdürmeleri, eğlenceye düşkünlükleri huzursuzluklara sebep oluyordu. İran savaşı sırasında Sultân’ın para karşılığı alınan kaleleri sattığı söylentisi üzerine, halktan Sultân’ın sefere çıkması isteği gelmişti. III. Ahmet, göstermelik bir sefer alayı düzenledi. Akşam olunca kayıklarla saraya geri döndü. Bu durumun anlaşılması bardağı taşıran son damla oldu.

Patrona Halil İsyanının Sebebi

Patrona Halil isimli bir yeniçeri; bu durumdan memnun olmayan halkı da yanına katarak isyan çıkardı. Yandaş toplamak için gösterdiği gayretleri hamamda da sürdürdüğü için -yanlışlıkla- tellâk olduğu kanısı yaygınlaştı. İsyan sonucu Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, idam edildi ve yakınları öldürüldü. Padişah III. Ahmed, tahttan indirildi ve yerine I. Mahmud getirildi.

Sponsorlu Bağlantılar

3. Ahmet’in Meşhur Sözü;

 

Devir teslim sırasında III. Ahmet; yeğeni I. Mahmud’a o ünlü sözünü söyledi:

“Devleti ehliyetsiz sadrazamlara teslim etme”

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Osmanlı Devletinde Lale Devri Dönemi" İle İlgili Benzer Yazılar

Yorumlar (3)

 1. gizem dedi ki:

  ya bana niçin sona erdi o lazım

  • Göktürk dedi ki:

   Merhaba;
   Göstermelik yapılan sefer sonucu Patrona Halil çıktı ve sonucunda yazımızda da belirttiğimiz gibi “Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, idam edildi ve yakınları öldürüldü. Padişah III. Ahmed, tahttan indirildi ve yerine I. Mahmud getirildi.”

 2. emirhan öztürk dedi ki:

  bana lale devrinin osmanlı tarihindeki önemi lazım acil lütfen testlim yarın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.