Ana Sayfa » Teknoloji » Fare Nedir? Mouse Ne Demektir? Fare (Mouse) Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi

Fare Nedir? Mouse Ne Demektir? Fare (Mouse) Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi

Sponsorlu Bağlantılar

Fare yada Mouse Ne Demektir? Amacı ve Görevi Nedir?

Bilgisayar kullanıp da fare veya mouse ne demek bilmeyen yoktur herhalde. Bilgisayarlar için olmazsa olmaz donanımlardan olan ve herkes tarafından Mouse olarak bilinen bu donanımın diğer adı Fare’dir. Fare (Mouse) masaüstü bilgisayarlara harici olarak bağlanan bir donanımdır. Fare veya Mouse genellikle avuç içine alınarak kullanılır (Dizüstü bilgisayarlarda fare veya mouse yerine dokunmatik alan bulunmakta ve bu alan ile aynı işlev yapılmaktadır).

Fare veya mouse bilgisayarın eldir dersek herhalde yanlış bir tanımlama yapmamış oluruz. Çünkü bilgisayar ekranındaki herşeyi fare veya mouse ile yapıyoruz. Kalvye kullanarak dafare veya mouse işlemleri yapılabilir ama bu çok zor ve çok geç olur. Bilgisayarlar için icat edilen ilk fare veya mouse 1964 yılına uzanmaktadır. DouglasEngelbart tarafından icat edildi.

kablolu ilk fare-mouse

Fare el hareketlerini bir takım yöntemler kullanarak bilgisayara kablo, Bluetooth gibi aktarım şekilleri ile aktarır. Teknolojinin gelişmesiyle fare veya mouse donanımlarına daha fazla işlev yüklenmiştir. İlk önceleri sadece sağ tuş ve sol tuş varken zamanla araya bir adet top eklendi. Sonraki zamanlarda ise birtakım tuşlar daha eklenerek işlevselliği artırıldı.

farenin-mouse işlevselliği

Farenin İsimlendirilmesi

Bu konuyla ilgili ilk yayın olan 1965 yılı Bill English’in yayımında, “fare”; bir işaretleme aracı olarak “bilgisayar destekli ekran kontrolü” olarak geçmiştir The Compact Oxford English Dictionary (3. basım) ve The American Heritage Dictionary of the English Language ‘in 3. basımında, computer mice ve computer mouses ( bilgisayar fareleri) terimleri bilgisayar faresinin çoğul formları olarak onaylanmnıştır. Bazı teknik belge yazarları tarafından “fare araçları” ya da “genel işaretleme araçları” olarak kullanılmaktadır. Ayrıca günümüzde de fare (mouse) mimarlık , mühendislik gibi birçok alanda kullanılan programlar için çeşitli şekillerde ve fonksiyonlarda üretilmeye başlanmıştır. Sağ ve sol tuşa ek olarak mercek(zoom) görevi görebilen tekerlek ve birden fazla görevi olan ek tuşlar konulmuştur. 3D max, rhino gibi modelleme programlarında da zamandan tasarruf için bu fareler (mouses) tercih edilmektedir.

Bilgisayara Bağlanma Şekillerine Göre Fare Türleri

Kablolu Fareler

Bilgisayarın ilk zamanında seri port ve AUTOEXEC.BAT dosyalarına özel eklenen sürücüler ile çalışan fareler, zamanla PS/2 adlı porta alınmış ve çoğu işletim sisteminde alt seviyelerde desteklenmeye başlamıştır. Günümüzde çoğu kablolu fare bilgisayara USB portundan bağlanır. Ayrıca çeşitli adaptörler vasıtasıyla USB girişler PS/2’ye ya da tam tersine dönüştürülebilir.Günümüzde en çok kullanılan fare çeşididir.

kablolu fare-mouse

Kablosuz Fareler

Küçük bir çip yardımı ile kullanılır.Çip bilgisayara takılır ve kullanım başlar.Genelde boyutları küçük olur.

kablosuz fare-mouse

Kızılötesi Fareler

Bu fareler, bilgisayar ile iletişiminde bir kızılötesi sistem kullanır. Sistem, bilgisayarın seri, PS/2 veya USB portuna takılır, fare ise sistemle kızılötesi ışınlar ile iletişim kurar. Eğer fare ile sistem arasına bir cisim girerse, fare hareketleri hissedilmeyecektir. Bu tür farelerden günümüzde satılmaktadır.

Radyo Dalgalı Fareler

Kızılötesi farelerden farklı olarak bu fareler iletişim için kızılötesi ışın yerine radyo sinyalleri kullanırlar. Kapsama alanları genelde onlarca metre civarındadır.

Bluetooth Fareler

Bu fareler, kimi bilgisayarlar ile entegre gelen Bluetooth kablosuz teknolojisini kullanarak iletişim kurarlar. İlk iki türe göre büyük bir avantajları vardır: Standart bir protokol kullandığı için her cihazla kullanılabilir (PC, Apple ve hatta Pocket PC) Bu herkes tarafından kabul edilmiştir.

3D Fareler

1990’lı yılların sonlarında Kantek firması ilk 3D ring faresini tanıttı. Yüzük şeklinde parmağa takılan ve 3tuşa sahip olan bu aygıt üstündeki kızılötesi ışık ile parmak hareketini algılamaktaydı. Ancak yeterli ve verimli bir fare olmayı başaramadığı için popüler olamadı.Üstünde çalışmalar hala sürmektedir.

Hareketi Algılama Şekillerine Göre Türleri

Mekanik Fareler

Topu ve hareketli parçaları vardır.

Optik Fareler

Optik fare: Mekanik bir fare olduğu gibi iç hareketli parçalar yerine hareketin altında yatan yüzeye göre tespit etmek, bir ışık yayan diyot ve fotodiyotlar kullanır.

Optik Fare-mouse

LED’li Optik Fareler

Bu tür fareler altlarında bulunan LED’in yaydığı ışığın yansıması ile hareketi algılarlar. En üst modelleri 1000-1600 dpi gibi yüksek hassaslığa varabilir.

Lazerli Optik Fareler

Bu tür fareler altlarında bulunan lazer ışık kaynağının yaydığı ışıklar vasıtasıyla hareketi algılarlar. İmleç hareketlerine çok yüksek hassasiyet isteyenler için uygun bir seçenektir. Hassasiyetleri 3000 dpi ve üzerine çıkabilir. Hareketi algılama şekline göre fareleri üçe ayırırsak en pahalı tür lazerli optik farelerdir.

Dokunsal Fareler

Logitech firması 2000 yılında titreşimi sağlayan küçük bir işletici içeren dokunsal fare (tactile mouse)’yi tanıttı. Bu fare, örneğin pencere sınır geçişlerinde dokunsal geri dönüşler ile kullanıcının duyusal arayüzünü arttıracaktı. Dokunarak sörf yapmak kullanıcının derinlik ve sertligi hissedebilmesini gerektirir. Bu özellik ilk elektroreolojik dokunsal fare ile sağlandı, fakat ürün piyasaya sunulmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

Touchpad

Touchpad birimi genellikle dizüstü bilgisayarlarda görülür. Dizüstü bilgisayarlarının klavyelerinin hemen alt tarafında bulunur. Yaklaşık 5 x 5 kadar hassas alanı vardır. Kullanıcı parmağını bu hassas temas üzerinde temas ettirerek işaretçinin hareketi sağlanır. Tıklama işlemi hassas olan bölgede parmakla iki kez vurmasıyla sağlanır.

Trackpad

Sponsorlu Bağlantılar

Bir tür Touchpad çeşidi.

Apple şirketinin ürettiği dizüstü bilgisyarlarda touchpad işlevini görür. Çoğunlukla Multi-Touch (Çoklu Dokunma) teknolojisiyle üretilmiştir. Halen satışı devam etmekte olan teknolojik fare dir.

Fare Aksesuarları

Fare altlığı (Mousepad)

Yapılan ilk farelerde fare altlığına gerek yoktu; farelerin hemen hemen her yüzeyde yuvarlanabilen iki büyük tekerlekleri vardı. Ancak, küçük çelik toplu farenin geliştirilmesiyle başlayan dönemden sonraki mekanik farelerin yüksek performansta çalışması için fare altlığına ihtiyaç duyuldu. Fare altlığı, en sık kullanılan fare aksesuarıdır, mekanik farelerde topun hareketleri algılayabilmesi için çalışma masalarının oluşturduğundan daha fazla sürtünme gerektirir. Yeni sürtünmeyi arttıran fare altlıkları “sert fare altlıkları” olarak nitelendirdi Optik fare ve lazeri farelerle sert veya yumuşak fare altlığı kullanmak kişisel bir tercih meselesidir. Tek istisna, masa üstü optik ya da lazer izlemeli farelerdir, saydam veya yansıtıcı yüzeyde bu farelerin yüksek bir performansta çalışması beklenemez.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Fare Nedir? Mouse Ne Demektir? Fare (Mouse) Anlamı, Çeşitleri, Özellikleri, Tarihi" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.