Ana Sayfa » Teknoloji » Geçmişten Günümüze Denizyolu Ulaşımı Teknolojileri

Geçmişten Günümüze Denizyolu Ulaşımı Teknolojileri

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüz teknolojisi ile Deniz Yolu Ulaşımı lüks olmuş durumda ve her geçen gün de lüks olma özelliği artıyor. Peki bu Deniz Yolu Ulaşımı teknolojisinin geçmişi nasıl? Geçmişte Deniz Yolu Ulaşımında ne zaman hangi teknoloji kullanıldı? Deniz Yolu Ulaşımı için kullanılan teknolojileri duyduğunuzda şaşıracaksınız.

Deniz yolu ulaşımı, gemi, vapur, ve benzeri deniz araçlarıyla yapılmakta olan bir ulaşım şeklidir. Daha çok uluslararası ticaret’te önem taşımaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de deniz ulaşımını gerçekleştiren doğal limanlar olduğu gibi, dalgakıranlarla korunmuş yapay limanlar da vardır.

geçmişten günümüze denizyolu teknoloji

Türkiye’de Denizyolu Ulaşımı

Cumhuriyetten önceki dönemde, limanlar arasında ulaşımı gerçekleştiren gemilerin pekçoğu ve deniz ticareti, yabancıların elindeydi. Lozan Antlaşması ile limanlarımız arasındaki taşıma hakkı, sadece Türk gemilerine verildi. Buna kabotaj hakkı denir. Bu hak, 1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe girdi.

Deniz yollarıyla ulaşım, Denizcilik Bankası Türk Anonim Ortaklığı’nın kurulması ile gelişme gösterdi. Mevcut limanlar geliştirildi ve bunlara yenileri eklendi. Bu sayede Türkiye, modern bir filoya sahip oldu. Bugün, bazı Türk firmaları, uluslararası deniz taşımacılığında da söz sahibi olmaya başladı.

Yük ve yolcu trafiği bakımından Türkiye’deki en işlek limanlar; İstanbul, İzmit, İzmir, Mersin, İskenderun ve Samsun’dur.

Sponsorlu Bağlantılar
Etiketler:"Geçmişten Günümüze Denizyolu Ulaşımı Teknolojileri" İle İlgili Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.